5 manieren om big data in te zetten om uw onderstam beter te laten groeien
Slimme landbouw, ofwel big data, een concept dat steeds vaker opduikt in de agrarische sector. Een concept dat voor sommigen heel dichtbij is, voor anderen nog heel ver weg. Een concept dat soms heel futuristisch klinkt en nog ver weg lijkt, maar dat op veel manieren wordt toegepast. Dit geldt ook voor de boom- en onderstamkwekerij.
In deze blog nemen we je mee in de wereld van slimme landbouw en big data, met de focus op praktische toepassingen in de boomkwekerij. We leggen uit wat het inhoudt, wat je ermee kunt bereiken en hoe wij het zelf gebruiken in onze onderstammenkwekerij in Nederland.
#1. Weer, water en bodem: de basis voor succes
Niets is zo veranderlijk als het weer in Nederland, niets is zo belangrijk als het weer in Nederland. Regen, temperatuur en luchtvochtigheid zijn essentieel voor de gezondheid van een plant. Hebben we te weinig regen gehad? Dan moeten we onze planten iets extra's geven. Heeft het te veel geregend? Dan moeten we het water afvoeren.
Bij Fairplant gebruiken we een bodemvochtigheidssensor van AgroExact in onze blauwe bes demofield. Dit stelt ons in staat om precies te zien hoeveel bodemvocht er in de pot aanwezig is. Als er te weinig is, kunnen we water toevoegen met het fertigatiesysteem.
We gebruiken ook een weerstation, eveneens van AgroExact. Hiermee kunnen we de temperatuur, de hoeveelheid regen en de luchtvochtigheid aflezen. Daarnaast kunnen we de bodemvochtigheid meten. Dit geeft ons een compleet overzicht van de weersomstandigheden rondom onze onderstammen. Heel belangrijk, want we willen het beste voor onze planten.
Gebruik big data om uw ziektedruk te berekenen.
Sommige software kan de ziektedruk voor bepaalde ziekten en bacteriën berekenen met behulp van een algoritme dat temperatuur, luchtvochtigheid en seizoen combineert. Vooral de druk rondom de Phytophthora-bacterie is eenvoudig te berekenen. Een hoge luchtvochtigheid en temperatuur zijn hierbij zeer bepalend.
Wanneer de ziektedruk laag is, is er minder behoefte om de ziekte te bestrijden. Hierdoor besparen we op middelen, tijd en geld en geven we de planten alleen wat ze echt nodig hebben.
#2. Muggen met big data
Drones, ze klinken als muggen, maar hebben scherpere ogen dan een havik. Op grote hoogte kunnen ze foto's maken van elke vierkante centimeter van het veld. Dit biedt veel mogelijkheden voor boeren. Het maakt het veel gemakkelijker om slechte plekken in het veld vanaf grote hoogte te ontdekken. Het kan bijvoorbeeld zijn dat het waterbeheer niet optimaal is, of dat er sprake is van bodemverdichting. Dit is vaak moeilijk met het blote oog te zien, maar met een drone wel.
Bovendien is het mogelijk om chlorofylkorrels te meten met een drone. Zo kun je zien welke plekken in het veld extra aandacht nodig hebben. Met deze gegevens kun je een takenlijst maken die planten precies geeft wat ze nodig hebben. Te veel zou de kosten onnodig verhogen, te weinig zou de kwaliteit van het product negatief beïnvloeden. Precisielandbouw maakt het mogelijk om de perfecte dosering te gebruiken.
#3. Rij rechtdoor, optimaliseer je werk
Onze crèche bevindt zich onderaan de voormalige ZuiderzeeTijdens de ontginning wordt het gebied optimaal geschikt gemaakt voor akkerbouw. Zeer rechte velden. Dit leent zich perfect voor RTK-GPS, waarmee je het veld met een nauwkeurigheid van 2 cm kunt bewerken. Maar dit systeem is veel interessanter op percelen die minder vlak en recht zijn, omdat daar dan meer winst te behalen valt.
Als je meteen goed begint met planten, zul je daar altijd profijt van hebben.
De tractoren op onze kwekerij zijn uitgerust met Trimble's RTK-GPS en werken met een nauwkeurigheid van <2 cm, gemeten op de tractor zelf. Hierdoor zwenkt de machine soms een paar centimeter uit. Dit kan echter direct problemen veroorzaken tijdens latere werkzaamheden, bijvoorbeeld bij het verwijderen van tweejarige onderstammen.
Om dit probleem aan te pakken, gebruiken we de Rotink GPS Side-Shift Buk. Deze corrigeert het uitzwaaien en zorgt ervoor dat de planten van begin tot eind strak gepland zijn. We gebruiken dit gereedschap ook tijdens het reinigen, zodat we de bewerking exact op dezelfde plek kunnen uitvoeren.
Rechtstreeks planten biedt vele voordelen en zorgt voor een optimaal gebruik van kostbare en schaarse landbouwgrond. Zo haalt u het maximale uit uw oppervlakte. Het maakt het bovendien eenvoudiger om meerdere bewerkingen uit te voeren en precies te doen wat u wilt. En het levert ook nog eens prachtige uitzichten op!
#4. Meet je opbrengst
Een dochteronderneming van Fairplant is GeJo GradingDit bedrijf is gespecialiseerd in optische sorteermachines. De machines die zij bouwen, lezen elke onderstam of aardappel individueel af met behulp van een geavanceerde camera. Wij gebruiken dit om onze onderstammen te sorteren op grootte, wortelvorming en rechtheid. Hierdoor kunnen we snel en eenvoudig planten van homogene kwaliteit sorteren en leveren.
Met dezelfde technologie kunnen we onze kwaliteit en opbrengst nauwlettend in de gaten houden. We maken meerdere rapporten voor elke batch. Zo weten we zeker dat de klant krijgt wat hij vraagt en kunnen we de klant vooraf een rapport verstrekken met informatie over de verwachte kwaliteit.
Door jaar na jaar gegevens te verzamelen, krijgen we een goed beeld van goede en slechte jaren. Door de gegevens van andere sensoren – bijvoorbeeld het weerstation – eraan te koppelen, kunnen we conclusies trekken en daardoor betere voorspellingen doen tijdens het groeiseizoen.
#5. Laat Big Data het werk doen.
Een veelbelovende opkomende technologie zijn autonome machines. Deze machines rijden zonder mens en kunnen 24/7 werken. Vooral in tijden waarin het moeilijk is om goede werknemers te vinden, biedt een autonome machine een oplossing.
Het gebruik van een robot kost echter veel geld en zorgt ervoor dat je de kwaliteit van je planten uit het oog verliest.
We gebruiken geen zelfrijdende voertuigen in onze kwekerij, hoewel dat wel zou kunnen. We houden onze planten, ons land en onze fauna graag nauwlettend in de gaten. Door het veld regelmatig met (of zonder) een machine te controleren, behouden we de controle over de kwaliteit van onze producten.
